A-A+

25 painless ways to save groceries

Adjusting excess fat from your budget is not as impossible as you might think. Although you may not be able to control mortgage or daycare fees, you can save a lot of money on groceries, utilities, cell phone and cable TV bills, back-to-school supplies, shipping costs, personal care expenses, new cars, bank fees, prescriptions, dentistry And eye care, seasonal goods, entertainment and more. This article teaches you 25 painless ways to save groceries.

1. Agree with the weekly or monthly grocery budget and stick to it anyway.

2. Don't buy pre-cut fruits such as watermelon or pineapple, but buy the whole fruit and save money every time. Also, don't buy packaged coleslaw or salad. If you can buy a cage head at 49 cents per pound, why spend $169 on a 16-ounce coleslaw?

Don't forget to shop at the pharmacy. You can find special offers for groceries and household items at CVS, Walgreens and RiteAid. If you use the LivingStar registration [next suggestion], you can link your CVS and RiteAid membership card to your SavingStar account to save additional costs.

Recently, we have saved a lot of money in our community CVS by combining advertising specials with in-store coupons. Here's how it works:

CVS reduced the price of 8 packs of tissue paper from $8.79 to $5.00. We bought two packages. They also lowered the price of 5.5 ounces of solid white albacore tuna from $2.19 to 88 cents. We bought 10 cans. We also used a $5 in-store coupon, which is good for qualifying purchases of $10 or more.

We ended up paying $14.15 for paper towels and tuna. If we buy everything at the normal price, we will pay $40.71. The difference is as high as $26.56 or 65%.

4. Join more than 3 million people who use SavingStar e-coupons at more than 25,000 grocery stores and pharmacies across the country. Here's how it works:

Membership is free and there are no coupon clips or prints.

Find your participating stores near you by entering your zip code in the search box on the SavingStar homepage. For example, we entered zip code 43952 – Stobenville, Ohio – and found four participating grocery and pharmacy chains [CVS, Giant Eagle, Kroger and RiteAid]. We also entered the postal code 19148 – Philadelphia – and found six participating chains [Acme, CVS, Pathmark, RiteAid, ShopRite and SuperFresh].

Link all eligible grocery and pharmacy membership cards to your SavingStar account.

On the SavingStar website, select the e-coupon you want and link them to your grocery and pharmacy membership card registered with SavingStar.

Use your membership card at checkout. The total amount on the receipt will not be changed at checkout and will not be printed on the receipt. Depending on the store you are shopping in, your money will be added to your SavingStar account within 2-22 days. Saving Star will notify you by email when your account is credited to your account.

Once your savings reach $5.00, you can choose the following payment method:

– Deposit into your bank or PayPal account

– Amazon Gift Card

– Donate to charity

SavingStar adds new e-coupons to your favorite brands every week. Here are some of the participating tags:

Classics®, GreenGiant®, Pillsbury®, BettyCrocker®, Old El PasoTM, Progresso®, Chex®, Cheerios®, MountainHigh®, Wheaties®, RightGuard®, LittleDebbie®, Purex®, SmartOnes®, BUSH&#S;S® , Truvia® and DiamondCrystal®.

Here are some of the participating grocery stores and pharmacies:

A&P, ACME Markets, Albertsons, BI-LO, Buehlers, Copps, Country Mart, Country Market, CVS, Dollar General *, Farm Fresh, Food City, Fred Meyer, Giant Eagle, Giant Food Stores, Hy-Vee, Ingles, JustSave ,Kennies,King Kullen,King Soopers,Kings Super Markets,K-Mart,Kroger,Nob Hill Foods,Owen's,Pathmark,Pick n Save,Piggly Wiggly in SC or GA,Piggly Wiggly in WI or Il ,Price Chopper [KS and [R], ShopRite, Stop & Shop, Super Fresh, Target *, The Food Emporium, Tops Markets, Village Market, Waldbaums, Walmart*, Wegmans and Winn-Dixie.

* This is a receiver scanning store that requires the SavingStar mobile app for iPhone or Android.

5. Eat more fresh fruits and vegetables and eat less meat. For example, you can buy oranges during the season, each for only 20 cents. In comparison, a pound of 85% lean beef is $4.99.

6. Use something at hand instead of going to the grocery store to do unnecessary travel.

7. You do not need to purchase a $12.99 shampoo recommended by the hair stylist. Expensive does not always mean better. You can buy 15 ounces. This bottle of branded shampoo is only 79 cents when it is sold.

8. Be sure to read the supermarket's advertising notice before going to the grocery store. Plan the items around your shopping. Always use the "buy one get one free" offer, especially large items such as vitamins and meat.

9. Find out how your supermarket calculates the “buy one get one free” offer. Some supermarkets and pharmacies require you to purchase these two items in order to get them a "buy one get one free" price. If you only buy one, you will automatically pay the normal price instead of the 50% discount.

For example, if you buy a BOGO promotion unit at GiantEagle® in Pittsburgh, you will pay 50% of the normal retail price. On the other hand, if you purchase a BOGO offer at CVS, you will automatically pay for regular retail sales.

10. Shop at a supermarket with a Super Fuel Privilege Plan. You can spend $50 on groceries, prescriptions, and qualifying gift cards, and you can save 10-20 cents per gallon of gasoline. You can find out more about fuel privileges here: how to get free gas at the supermarket.

11. Buy a generic or store brand instead of a brand name. For example, the price of 42 ounces. At a supermarket in Ohio, the price of a box of oatmeal is $2.69. In contrast, the store brand sells for $3.99 and the brand name is $5.99. Is your calculator available?

12. Purchase seasonal products. You can pay down to 99 cents for a pound of red seedless grapes during the season and $3.99 per pound when they don't.

13. Why do you pay $4.29 for a 10 ounce potato chip when you can buy a pound of nutritious bananas for as little as 39 cents?

14. When you buy 59 cents for a fairly large store brand, why pay $2.49 for 6 ounce macaroni and cheese?

15. Why pay $1.99 for a 9-ounce dishwashing detergent, and buy a 25-ounce brand for the same brand at $2.00 when it's sold?

16. When you buy a box of 42 ounces of healthy oatmeal for $2.69, why pay $3.99 for a 6-ounce breakfast?

17. If you can buy 20 ounces of canned spray starch for 99 cents, why pay $2.29?

18. If you can buy a one-gallon windshield wiper for $3.49, why pay $4.29 for a 32-ounce brand-name window cleaner?

19. Why pay $2.99 ​​for a 16-ounce salad dressing, can you take it much less each time you start from scratch?

20. If you buy 32 ounces of the same brand for $3.00 or less, why pay $2.49 for 16 ounces of cheese?

21. Why do you pay $1.49 for a 15 ounce brand-name cowpea when you can buy a fairly large store brand for 79 cents?

22. Why can I pay $2.19 for every 15 ounces of pepper?

23. If you can buy a store brand of the same size for $3.04, why pay $6.99 for the branded hydrocortisone cream?

24. Why pay $4.99 for 15 ounces of canned coffee, and when you start selling, you can buy 35 ounces of the same brand for $6.99?

25. When you can sell for 99 cents, why pay $2.19 for 25-foot aluminum foil?

This article teaches you 25 painless ways to save your grocery bill. Next time you want to spend time in the mall on Saturday afternoon, be sure to remember Henry Ibsen's eternal words: "There is no freedom or beauty in family life depending on borrowing and debt."

Click here!The China Secret.

leave me a message

Copyright@Springever inc. © China All rights reserved.  

User login ⁄ Register